Bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze w deszczu

Infrastruktura rowerowa nie umożliwia cyklistom całkowicie bezpiecznego poruszania się po drogach. W wielu miejscach nie ma ścieżek przeznaczonych dla jednośladów, co sprawia, że rowerzyści muszą zachowywać ostrożność na nieprzystosowanych dla nich jezdniach. Szczególnie niebezpieczne są złe warunki pogodowe, jak np. deszcz. Dodatkowo w okresie jesiennym występują wahania temperatur oraz wzrasta wilgotność powietrza, co wpływa na częste powstawanie mgły w czasie opadów. Sprawia ona, że dużo trudniej jest zauważyć co się przed nami dzieje, a to zwiększa ryzyko wypadku.

 Wybór bezpiecznej trasy oraz pilnowanie techniki jazdy

W deszczową aurę kierowcy narażeni są na utratę kontroli nad pojazdem, niezależnie czy chodzi o auto osobowe czy rower. Właśnie dlatego ważne jest by przy złej pogodzie rowerzyści wybierali odpowiednie trasy - najlepiej dobrze oświetlone, asfaltowe drogi i  ulice o niewielkim natężeniu ruchu samochodowego. Przy czym zobowiązani są do tego by poruszać się ostrożnie, pamiętając o odpowiedniej technice kierowania jednośladem. Szczególnie ważne jest zachowanie płynnej i spokojnej  jazdy, bez wykonywania gwałtownych ruchów – ostrych skrętów kierownicą czy nagłego hamowania, którego droga w czasie deszczu znacznie się wydłuża, co może być początkiem nieszczęścia. Podczas opadów tworzy się na nawierzchni śliska powłoka z wody i kurzu. Powoduje to trudności z utrzymaniem odpowiedniej prędkości oraz kierunku poruszania się, co sprawia że uważne obserwowanie otoczenia poprzez przewidywanie wszelkich możliwych ruchów innych użytkowników drogi jest niezwykle ważne. O poślizg w takiej sytuacji nietrudno, dlatego należy utrzymywać wolniejsze i spokojniejsze tempo oraz większe odstępy od innych uczestników ruchu drogowego.

Widoczny na drodze - oświetlenie i odblaski

W czasie deszczu na ulicach jest dużo ciemniej, a krople wody spadające na szybę samochodu lub twarz rowerzysty zaburzają ostrość widzenia. W celu zadbania o bezpieczeństwo, cykliści muszą dobrze zaznaczyć swoją obecność na drodze, aby skierować na siebie uwagę kierowców. Ważny element wyposażenia, to w takich sytuacjach kamizelka odblaskowa. Można ją założyć na dowolną odzież wierzchnią bez obaw o zmniejszenie komfortu jazdy. Dobrym pomysłem jest również wybór sportowej kurtki przeciwdeszczowej w jaskrawym kolorze. Przy kiepskich warunkach pogodowych, nie można również zapomnieć o oświetleniu rowerowym. Lampki nad przednim i tylnym kołem, również przy lepszej pogodzie mogą okazać się przydatne. Modele zasilane akumulatorem nie generują dodatkowych kosztów, co zachęca do stałego korzystania. Pozycyjna lampa może bez przerwy świecić się za nami, niezależnie od pory dnia i poziomu widoczności na drodze. Zawsze będzie stanowiła dodatkową ochronę dla rowerzysty.

Komfort a bezpieczeństwo

Warunki pogodowe mają ogromny wpływ na wygodę, a co za tym idzie, na bezpieczeństwo jazdy. Aby zabezpieczyć się przed nadmiernym kontaktem z wodą, dobrym pomysłem jest wyposażenie roweru w błotniki. Zredukują one ryzyko wystrzeliwania w powietrze zimnych strumieni, które mogą ochlapać zarówno nas, jak i rowerzystę jadącego z tyłu. Często zdarza się to podczas przejeżdżania po nierównych odcinkach ulicy oraz skutecznie odbiera przyjemność z jazdy. Także ochraniacz na siodełko okaże się przydatnym elementem wyposażenia, zabezpieczającym materiał, z którego jest wykonane, przed szkodliwym działaniem wilgoci. Ważną rolę odgrywa również ubiór cyklisty, który powinien być zawsze dostosowany do pogody. Kiedy są to przelotne, letnie opady deszczu, warto zaopatrzyć się w lekką kurtkę, którą można z łatwością schować do plecaka. Podczas jesiennej ulewy, znacznie lepiej sprawdzi się wodoodporna odzież wierzchnia z membraną lub wypełnieniem, zapobiegająca wychłodzeniu. Poza tym, należy też zwrócić uwagę na odpowiednie obuwie. Powinno być wykonane z oddychającego, hydrofobowego materiału, jednak dodatkowa ochrona w postaci pokrowców może okazać się konieczna, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Dobrana do pogody odzież zapobiegnie infekcjom i zapewni komfort jazdy, dlatego warto jest sprawdzać prognozę pogody przed wyruszeniem w trasę rowerową.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl