Bezpiecznie na dwóch kółkach w deszczu - poradnik

Jazda rowerem w deszczu może być przyjemnym doświadczeniem, o ile odpowiednio się do niej przygotujemy. W wielu miejscach bywa, że infrastruktura rowerowa nie zapewnia wystarczającego poziomu bezpieczeństwa, co zmusza rowerzystów do zwiększonej ostrożności na nieprzystosowanych trasach. Dlatego ważne jest by przy złej pogodzie rowerzyści wybierali odpowiednie trasy - najlepiej dobrze oświetlone, asfaltowe drogi i ulice o niewielkim natężeniu ruchu samochodowego. 

Szczególnie ważne jest zachowanie płynnej i spokojnej jazdy, bez wykonywania gwałtownych ruchów – ostrych skrętów kierownicą czy nagłego hamowania, którego droga w czasie deszczu znacznie się wydłuża. Podczas opadów tworzy się na nawierzchni śliska powłoka z wody i kurzu. Powoduje to trudności z utrzymaniem odpowiedniej prędkości oraz kierunku poruszania się. O poślizg w takiej sytuacji nietrudno, dlatego należy utrzymywać wolniejsze i spokojniejsze tempo oraz większe odstępy od innych uczestników ruchu drogowego.  

Przy trudnych warunkach pogodowych, należy pamiętać o oświetleniu rowerowym. Bardzo Ważne lampki nad przednim i tylnym kołem, również przy lepszej pogodzie mogą okazać się przydatne. Pamiętajmy, że lampa pozycyjna może świecić bez przerwy, niezależnie od pory dnia i poziomu widoczności na drodze. Oświetlenie zawsze stanowi dodatkową ochronę dla rowerzysty.

 

 

Warunki pogodowe mają ogromny wpływ na wygodę, a co za tym idzie, na bezpieczeństwo jazdy. Aby zabezpieczyć się przed nadmiernym kontaktem z wodą, dobrym pomysłem jest wyposażenie roweru w błotniki. Zredukują one ryzyko ochlapania zarówno nas, jak i rowerzysty jadącego z tyłu. Często zdarza się to podczas przejeżdżania po nierównych odcinkach ulicy i skutecznie odbiera przyjemność z jazdy.

Także ochraniacz na siodełko okaże się przydatnym elementem wyposażenia, zabezpieczającym materiał, z którego jest wykonane, przed szkodliwym działaniem wilgoci.

Ubiór cyklisty, powinien być zawsze dostosowany do pogody. Kiedy są to przelotne, letnie opady deszczu, warto zaopatrzyć się w lekką kurtkę, którą można z łatwością schować do plecaka. Podczas jesiennej ulewy, znacznie lepiej sprawdzi się wodoodporna odzież wierzchnia z membraną lub wypełnieniem, zapobiegająca wychłodzeniu.

W celu zadbania o bezpieczeństwo, rowerzyści muszą dobrze zaznaczyć swoją obecność na drodze, aby zwrócić na siebie uwagę pozostałych uczestników ruchu. Ważny element wyposażenia, w takich sytuacjach po za oświetleniem jest kamizelka odblaskowa. Można ją założyć na dowolną odzież wierzchnią bez obaw o zmniejszenie komfortu jazdy. 

 

Dodatkowe rady:

! Upewnij się, że Twój rower jest w dobrym stanie technicznym, a hamulce działają prawidłowo.

! Zabierz ze sobą zestaw naprawczy w razie awarii.

! Poinformuj bliskich o swojej trasie i godzinie powrotu.

 

Pamiętaj: Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Deszczowa aura wymaga od rowerzystów szczególnej ostrożności i rozwagi. Stosując się do powyższych wskazówek, możesz znacznie zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl