Nocna jazda rowerem. Jak się przygotować?

Nocna jazda rowerem – dla niektórych konieczność, dla innych ciekawe urozmaicenie lub ekstremalne wyzwanie. Aby była bezpieczna i dostarczała przyjemnych wrażeń, należy się do niej prawidłowo przygotować. Oznacza to zakup odpowiedniego wyposażenia jednośladu, a także akcesoriów dla samego rowerzysty. Jednym z najważniejszych czynników decydujących o tym, jak będzie wyglądać poruszanie się na rowerze w nocy, są umiejętności rowerzysty i oświetlenie. Przygotuj się do efektywnej jazdy po zmroku.

Wybierz wysokiej jakości oświetlenie

Prawo wymaga od rowerzystów zastosowania oświetlenia pozycyjnego w postaci przedniej lampki białej i tylnych jako odblasku oraz lampy o barwie czerwonej. Tego typu zestaw sprawdza się w przypadku jazdy miejskiej po dobrze oświetlonych ulicach i ścieżkach rowerowych.

Z powodzeniem można go więc wykorzystać podczas eventów typu Night Biking. Dla dodatkowej widoczności dobrym rozwiązaniem jest dodatkowe oświetlenie pozycyjne na kask np. lampa POLLUKS, zawierająca zarówno diodę tylną jak i przednią. 

Jednak standardowe komplety oświetleniowe charakteryzują się zdecydowanie zbyt małą mocą, by bezpiecznie użytkować je na trasach nieoświetlonych, a tym bardziej na szlakach MTB. Dlatego lepiej sięgnąć po wysokiej klasy sprzęt o uniwersalnym zastosowaniu, np. lampy PROX z serii KASTOR.

 

Tego typu oświetlenie zapewnia optymalną widoczność po zmroku, a dzięki licznym funkcjom i łatwej obsłudze można dostosować je do konkretnej trasy i indywidualnych potrzeb. Zwłaszcza w przypadku nocnej jazdy po bezdrożach. Można również sięgnąć po gotowe zestawy składające się z kompletu urządzeń przednich i tylnych. Przed wyborem należy jednak uwzględnić preferowany styl jazdy nocnej. Dla osób wybierających nieco bardziej dynamiczną technikę rozsądnym rozwiązaniem będą modele z wysokiej jakości trwałych materiałów zapewniające odporność na wilgoć i pył ze stabilnym mocowania. 

Najczęściej stosowanym oświetleniem do agresywnej jazdy nocą jest połączenie lampy montowanej na kasku np. AVIOR II z KASTOR-X lub V na kierownicy. 

Na dłuższe trasy sugerujemy wybrać oświetlenie, które świeci podczas ładowania. Opcjonalnie można wybrać oświetlenie z wymiennymi ogniwami lub z akumulatorem zewnętrznym, aby w razie potrzeby móc go wymienić. Warto sprawdzić to przed zakupem!

Wyposaż się w dodatkowe akcesoria

Oświetlenie to nie wszystko, żeby w pełni cieszyć się night bikingiem – Wyposażenie rowerzysty jest równie ważne. Podstawa to oczywiście kask, o ile w dzień wiele osób świadomie (choć niepotrzebnie) rezygnuje z tego zabezpieczenia, tak w nocy powinno znaleźć się na głowie każdego miłośnika jednośladów. Po zmroku o wiele łatwiej o upadek, zwłaszcza jeśli nie poruszamy się po przystosowanej ścieżce. Jak juz wspominaliśmy, bardzo dobrym pomysłem jest też zakup lampki czołowej lub oświetlenia z możliwością montażu na kask, tym bardziej, jeżeli zamierzamy wybrać się poza miasto lub na wymagającą trasę. Pozwoli ona na zwiększenie widoczności zwłaszcza w obszarach, których nie obejmuje oświetlenie przednie. Pomóc nam może także większa liczba odblasków. Zaliczyć do nich można elementy odzieży, opaski na ramię, czy akcesoria w postaci toreb lub plecaków. Jednym z rozwiązań, które często dostrzegamy na polskich drogach i ścieżkach rowerowych, jest stosowanie standardowej kamizelki drogowej. Rynek odpowiada na zapotrzebowanie rowerzystów i z powodzeniem można już kupić bluzy czy kurtki, a nawet spodnie wykonane z materiału o powierzchni odbijającej światło. Takie rozwiązania w porę alarmują innych uczestników ruchu o naszej obecności i pozwalają na bezpieczne wykonanie manewrów w celu uniknięcia kolizji.

Mierz siły na zamiary

Prawdopodobnie najważniejszą radą dla początkujących nocnych rowerzystów jest dopasowanie przejazdów do swoich umiejętności. Nie ma sensu wybierać się na leśny szlak, jeżeli nie mamy doświadczenia na tego typu trasach, poruszając się w ciągu dnia. O ile przemieszczanie się po zmroku w terenie zabudowanym jest łatwe, tak na bardziej wymagające ścieżki powinni decydować się tylko ci, którzy od dłuższego czasu pracują nad właściwą techniką jazdy, by nie doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Rozpoczynając przygodę z night bikingiem warto udać się na eventy w tej konwencji organizowane w dużych miastach. Pozwoli poczuć klimat nocnej jazdy i nawiązać znajomości z innymi miłośnikami. Towarzystwo podczas poruszania się rowerem po zmroku ma ogromne znaczenie. W razie wypadku lub awarii drugi rowerzysta to nieoceniona pomoc. Wybierając ten sposób jazdy, trzeba też wyrobić sobie przydatne nawyki. Należy do nich m.in. regularne ładowanie lamp lub branie ze sobą zapasowych baterii. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której znajdziemy się w nieznanym terenie w kompletnej ciemności.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl