Przygotuj rower na wiosnę

Wiosna to czas, kiedy większość z nas – o ile nie korzystaliśmy z jednośladu zimą – wraca do jazdy
na rowerze.

Przygotowania do rozpoczęcia sezonu warto rozpocząć odpowiednio wcześnie, aby wraz z nadejściem pierwszych ciepłych dni ruszyć w trasę.

Jeszcze w lutym i marcu możemy więc sprawić, że pojazd będzie się nadawał do bezpiecznej jazdy.

W tym celu powinniśmy zadbać o właściwe oczyszczenie go, a także konserwację i wykonanie niezbędnych prac serwisowych.
Kompleksowe czynności w tym zakresie należy przeprowadzać co najmniej raz do roku, żeby utrzymać swój jednoślad w dobrym stanie.


Dokładne czyszczenie roweru to podstawa


Najważniejszym etapem prac przygotowawczych do sezonu rowerowego jest dokładne czyszczenie pojazdu któremu towarzyszy wizualny przegląd stanu technicznego poszczególnych komponentów.

Pierwszym krokiem powinno być umycie szprych i ramy – nawet jeśli wydają się czyste i nie ma na nich pozostałości brudu czy błota, warto to zrobić w celu pozbycia się nagromadzonego kurzu oraz pyłu. Przy okazji sprawdzamy naprężenie szprych, czy jest równomierne, czy koła są proste a obręcze nie mają pęknięć. To samo dotyczy ramy.

Do czyszczenia najlepiej zastosować środki przeznaczone do rowerów, które rozmiękczą zanieczyszczenia, a jednocześnie nie będą wchodzić w reakcję z lakierem, co mogłoby doprowadzić do korozji. Na koniec warto zastosować środki które zapewniają dodatkową ochronę lakieru oraz połysk. 

Kolejną czynnością powinna być inspekcja ogumienia. Przy czyszczeniu opon sprawdzamy stan zużycia bieżnika, czy guma nie jest popękana lub sparciała, czy opony są równe, nie mają bicia bocznego lub promieniowego. Wszelkie przetarcia karkasu opon wykluczają je z dalszego używania. Zadbajmy o odpowiednie ciśnienie od którego zależy komfort jak i bezpieczeństwo jazdy.

Następnie konieczne będzie dokładne oczyszczenie łańcucha.

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest użycie do tego odpowiedniej maszynki ze zbiornikiem na specjalistyczny środek rozpuszczający brud.
Można też ściągnąć go i wrzucić do pojemnika z benzyną ekstrakcyjną, która doskonale oczyści ogniwa. Jeśli chcemy być ekologiczni, to podobny efekt uzyskamy wykorzystując wodę z płynem do mycia naczyń zamiast benzyny. Najlepiej łańcuch czyszczą dedykowane środki na bazie olejków cytrusowych. 

Umyty łańcuch oglądamy, czy nie ma pękniętych ogniw, czy nie ogniwka są proste i ruchome. Jeśli chcemy aby nasz napęd długo działał, sprawdzamy zużycie łańcucha odpowiednim przymiarem i jeśli jest wyciągnięty zakładamy nowy łańcuch.    

Warto również usunąć zabrudzenia ze wszystkich komponentów mechanicznych – kasety, przerzutek, mechanizmów korbowych i każdego miejsca, do jakiego mogły dostać się pył, błoto oraz piasek.


Konserwacja elementów eksploatacyjnych


Dla doświadczonych rowerzystów jest to wiedza oczywista, jednak początkujący cykliści często zapominają o tym, jak ważna jest konserwacja wszystkich ruchomych elementów właściwymi środkami smarującymi.

Trzeba przy tym pamiętać, że stosowanie tych specjalnie przygotowanych do konkretnych mechanizmów pozwala na utrzymanie ich w dobrym stanie przez dłuższy czas.

Dlatego zaraz po oczyszczeniu, należy nałożyć preparat.

W przypadku łańcucha stosuje się właściwe produkty z aplikatorami, za pomocą których można nakładać je na każde z ogniw.
Bez względu na to, jaki element pojazdu smarujemy, po zakończeniu procesu, konieczne będzie poruszanie nim, aby rozprowadzić substancję.

Jeżeli natomiast chodzi o ramę i elementy takie jak szprychy, można wybrać jeden z licznych środków kosmetycznych pozostawiających powłokę ochronną na ich powierzchni. Właściwie dobrane produkty konserwujące umożliwiają prawidłową pracę pojazdu, a do tego wolniejsze zużywanie elementów eksploatacyjnych. Jednocześnie pomagają chronić rower przed czynnikami zewnętrznymi i wynikającymi z kontaktu z nimi uszkodzeniami.


Naprawy – samodzielnie czy w serwisie?


Czyszczenie i konserwacja pozwalają dokładnie przyglądnąć się temu, w jakim stanie jest jednoślad.
Łatwo dzięki nim określić czy pojawiły się uszkodzenia lakieru, linek i przewodów, a może klocki hamulcowe lub bieżniki zużyły się na tyle, że jazda nie będzie bezpieczna.

W takim wypadku należy podjąć działania w celu naprawy i wymiany zniszczonych elementów.

Dla osób, uwielbiających majsterkowanie, posiadających właściwe narzędzia, a także wiedzę i umiejętności, jest to świetna okazja do ich wykorzystania.
Jednak dla rekreacyjnych rowerzystów lub tych, którzy nie wiedzą, w jaki sposób kompleksowo podejść do napraw, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług serwisu rowerowego.

Specjaliści dokonają pełnego przeglądu jednośladu i zajmą się wymianą problematycznych komponentów.

Wyregulują również hamulce, przerzutki oraz zajmą się centrowaniem kół, jeśli wymagana jest korekta.

Oczywiście koszty takiego rozwiązania są zależne od ilości pracy i liczby wykorzystanych części zamiennych, jednak prawidłowo przeprowadzony serwis długo nie będzie musiał być powtarzany. Sama poprawa działania poszczególnych elementów w wielu przypadkach wpłynie też na zauważalną polepszenie komfortu użytkowania roweru, nie wspominając o bezpieczeństwie wynikającym z prawidłowego działania wszystkich układów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl