Niezbędne narzędzia do drobnych napraw i regulacji dla rowerzysty

Niezbędne narzędzia do drobnych napraw i regulacji dla rowerzysty

Serwisy rowerowe są obecne w każdym dużym i średnim mieście, czasami jednak dostęp do nich jest ograniczony, a w lasach wiadomo ich nie ma. Wobec tego osoby preferujące turystykę na dwóch kółkach mogą mieć problem jeśli natrafią na jakąś usterkę w trasie. W takiej sytuacji warto posiłkować się swoją wiedzą i wyposażeniem. 

Narzędzia do jednośladów są teraz dostępne w wielu formach i wariantach, co pozwala na ich dobór do indywidualnych preferencji użytkowników. Dla majsterkowiczów stanowi to doskonały pretekst, aby szlifować swoje umiejętności naprawcze. 

Dlaczego warto mieć własne narzędzia rowerowe?

O ile w przypadku samochodów, samodzielne naprawy stają się coraz trudniejsze, mechaniczny poziom skomplikowania roweru jest prawie niezmienny (poza modelami elektrycznymi oczywiście). Używając ich na co dzień, warto znać podstawowe zagadnienia, które pozwolą nam na samodzielne poradzenie sobie z najczęściej występującymi problemami tj.: wymiana opon i dętek, ściąganie i zakładanie łańcucha czy drobne regulacje itp.

Korzystając z powszechnie dostępnej wiedzy, najlepiej z zaufanych źródeł, czy doświadczenia innych rowerzystów, można zaoszczędzić pieniądze i poczuć satysfakcję z samodzielnie wykonanego zadania. Wiedza techniczna bywa przydatna do maksymalizacji naszych osiągów.

Warto zaznaczyć, że w zależności od tego, jakimi jesteśmy rowerzystami, takie umiejętności mogą nam być potrzebne o wiele częściej, niż wydawało się na początku. O ile przy jeździe miejskiej i okazjonalnej nie są wymagane, tak w przypadku sportowców, osób preferujących cross i MTB czy turystykę rowerową są bardzo potrzebne. 

Intensywna eksploatacja jednośladów i potrzeba wprowadzania do nich modyfikacji – często samodzielnie – wiążą się z koniecznością zakupu odpowiedniego zestawu. Wyróżniamy szczególnie przydatne narzędzia podręczne w typie multitool, a także pojedyncze akcesoria zachęcając do tworzenia własnego warsztatu.


Podręczne akcesoria naprawcze

W tej kategorii można napotkać na liczne warianty dostosowane do potrzeb osób korzystających z rowerów zarówno w warunkach miejskich, jak i wymagających kompleksowych rozwiązań amatorów jazdy trekkingowej. Narzędzia multitool dla tych pierwszych mają nieco mniej funkcji, są małe, poręczne, łatwo przechowywać je w sakwie czy plecaku, a nawet kieszeni. Przykładem może być wielofunkcyjny klucz PROX HF-84 z ośmioma końcówkami. Łyżki do opon wraz z zapasowymi dętkami oraz pompką powinien mieć absolutnie każdy. Dla bardziej zaawansowanych rowerzystów wyruszających w długie trasy lub na wymagające szlaki dostępne są liczne zestawy i multitool-y o większej funkcjonalności. Tego typu narzędzia nie zajmują zbyt wiele miejsca. Są idealnym wyborem dla osób ruszających na wyprawę lub jeżdżących wyczynowo. Wybierając się w trasę wielodniową, należy pamiętać o zabraniu części zapasowych, które mogą się przydać oraz taśmę izolacyjną, dowolny smar i tzw. "trytytki".


Wyposażenie domowego warsztatu


Osoby zafascynowane jednośladami, które dodatkowo lubią majsterkować, zapewne nieraz myślały o stworzeniu domowego warsztatu, gdzie mogłyby naprawiać i modyfikować rower we własnym zakresie. Tu wszystko zależy od funduszy i miejsca. Do wyboru mamy wiele rodzajów narzędzi, dostępne również zestawach.  Na początek dobrym pomysłem jest zakup wysokiej jakości kompletu kluczy w walizce, np. kompletu PROX.

Taki wariant pozwoli mieć pod ręką wszystkie z nich i zachować porządek. Z czasem wyposażenie można rozbudować o specjalny regulowany stojak ułatwiający przeprowadzanie napraw. Również praktyczne, bardziej specjalistyczne elementy, to między innymi zestaw do przeprowadzania pancerzy w ramie, obcinak do rur czy nożyce do linek.

Należy dokładnie zapoznać się z zasadami działania wszystkich akcesoriów. Można w tym celu skorzystać z licznych poradników lub skonsultować się ze specjalistami, a pomoże to uniknąć błędów w trakcie napraw.

Tutaj możecie zobaczyć jak zestaw w walizce sprawdza się w praktyce: LINK

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl