Przygotuj swoje dziecko na bezpieczny dojazd rowerem do szkoły

Przygotuj swoje dziecko na bezpieczny dojazd rowerem do szkoły

Jazda na rowerze to jedna z aktywności, którą dzieci mogą uprawiać od bardzo wczesnego wieku. Daje dużą mobilność, frajdę i zachęca do ruchu na świeżym powietrzu. Nic więc dziwnego, że wielu rodziców i ich pociech chce, aby jednoślad stał się podstawowym środkiem transportu na szkolne zajęcia. W takim wypadku trzeba przede wszystkim postawić na bezpieczeństwo najmłodszych cyklistów. Oznacza to odpowiednie nastawienie dorosłych i dziecka oraz właściwe przygotowania roweru i niezbędnych akcesoriów.

Jak wyposażyć rower dla dziecka?


Aby dziecko mogło bezpiecznie dojeżdżać do szkoły,  rower powinien być w pełni funkcjonalny i dostosowany do indywidualnych potrzeb. Odpowiednio wyregulowana kierownica oraz siodło, napompowane koła, a także właściwie zakonserwowane części – to podstawa. Najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie gruntownego przeglądu w serwisie rowerowym. Pomoże on określić czy zużyte elementy nie wymagają wymiany lub naprawy. Pozwoli to uniknąć ewentualnych problemów w trakcie jazdy.

Kolejnym ważnym elementem jest wyposażenie jednośladu we wszystkie niezbędne akcesoria. Dobrym pomysłem będzie zamontowanie kosza, tak by mały rowerzysta mógł włożyć do niego plecak i odciążyć plecy na czas jazdy. Podczas takiej aktywności należy zapewnić dziecku odpowiednie nawodnienie, tu sprawdzi się uchwyt na bidon montowany na ramie. Nie zapomnijmy, by dobrać odpowiednie zabezpieczenie, np. w postaci zapięcia typu U-lock.

Warto również pamiętać o elementach odblaskowych na plecaku, odzieży lub innych akcesoriów rowerowych oraz o oświetleniu. Posiadanie odblasków na pewno zwiększy widoczność dziecka na drodze, a oświetlenie pozycyjne jest konieczne w gorszych warunkach pogodowych, szczególnie gdy w godzinach porannych pojawia się mgła.

 

Przygotowanie dziecka do codziennej jazdy do szkoły

Przede wszystkim jako rodzice powinniśmy się upewnić, że nasze dziecko jest gotowe jeździć rowerem do szkoły. Podstawą jest wiek – wedle prawa małoletni może poruszać się samodzielnie na rowerze po ukończeniu 10 lat i posiadając kartę rowerową. Konieczne jest więc wcześniejsze zapisanie pociechy na odpowiedni kurs organizowany przez szkołę. Tam, pozna zasady ruchu drogowego i bezpiecznej jazdy. Dopiero wydanie takiego dokumentu umożliwia przejazd najmłodszym po drogach publicznych. W innym wypadku rodzice narażeni są na wysoką grzywnę.


Bardzo ważne jest zapewnienie dziecku odpowiednich elementów ochraniających ciało w razie upadku. Dobrze dopasowany kask osłaniający potylicę, to w przypadku najmłodszych konieczność. Dzieci mogą nie być do nich przekonane, dlatego warto wytłumaczyć im, z jakiego powodu należy je nosić, a także pozwolić wybrać te, które podobają im się najbardziej. Ważnym aspektem jest również komfort w noszeniu kasku, trzeba zwrócić uwagę na takie elementy jak miękka wymienna wyściółka, otwory wentylacyjne, odpowiednie dopasowanie, a dodatkowym atutem będzie wbudowana lampka w kasku. Profesjonalne rękawiczki rowerowe wykonane z przewiewnego materiału z dobrą amortyzacją wstrząsów i absorpcją wilgoci nie tylko zwiększą komfort dziecka, ale również w razie upadku zapobiegną obtarciom.


Rodzice też muszą się przygotować

Dla rodziców pozwolenie dziecku na jazdę rowerem to poważna decyzja. Warto zdecydować się na małe kroki. Najważniejszym z nich jest wybranie najbezpieczniejszej drogi i samodzielnie sprawdzenie trasy.

Najlepszym wyborem zawsze będzie wydzielona ścieżka rowerowa, która nie wymaga od malucha bezpośredniego angażowania się w ruch uliczny. Częsta praktyką jest też jazda przez jakiś czas razem z dzieckiem do i ze szkoły. Dzięki temu dorośli będą mogli zaobserwować, jak zachowuje się ich pociecha w czasie jazdy, czy prawidłowo reaguje na bieżącą sytuację itp.

Sprawdźmy, czy szkoła posiada bezpieczne i praktyczne miejsce do przechowywania rowerów. Zbyt mała liczba stojaków może poskutkować problemem z zabezpieczeniem jednośladu. Możemy też upewnić się, czy parking rowerowy jest monitorowany, na pewno zmniejszy to ryzyko kradzieży, a gdy przypadkiem się zdarzy, zdecydowanie zwiększy to szanse na odzyskanie jednośladu. Warto również porozmawiać z innymi rodzicami dzieci
mieszkających w okolicy. Część z nich chętnie pozwoliłoby dojeżdżać swojemu dziecku rowerem do szkoły. Stworzenie grupy wpływa na bezpieczeństwo zwłaszcza jej najmłodszych członków i uatrakcyjnia czas dojazdu.

Najważniejsze jest jednak to, aby to pociecha wyraziła chęć codziennego używania roweru w drodze do szkoły. Pod żadnym pozorem nie zmuszajmy dziecka do tego, a gdy zdecyduje się w taki sposób dojeżdżać, rodzicu bądź dumny. Wspierajmy nasze dzieci w dążeniu do samodzielności. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl